×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
مجلس باید مینیاتوری از جریان های مختلف جامعه باشد/افزایش مشارکت مردم در انتخابات از مولفه های امنیت ملی است

به گزارش خبرنگار لیجار از رشت ؛ دکتر محمد باقر نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه صبح امروز در نشست خبری با رسانه های گروهی استان در رشت با بیان اینکه امروز مشکلات و مسائل مختلفی برای جامعه مطرح است ، اظهار کرد: وضع موجود وضع مطلوبی نیست ، نارضایتی در جامعه محسوس است و گاهی هم این نارضایتی ها سرریز شده و به خیابان کشیده می شود که باید برای آن فکر و تدبیری اندیشید.

وی افزود: امروز میبایست گامی در راستای رفع عدم خرسندی در جامعه برداشته شود ، کاستی هایی در جامعه وجود دارد و وظیفه داریم این کاستی ها را مرتفع کنیم.

بهره گیری از ساختار مدنی برای بهبود شرایط

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه با تاکید بر اینکه باید از ساختار مدنی برای بهبود شرایط موجود جامعه بهره گرفت ، خاطرنشان کرد: نافرمانی مدنی در واکنش به شرایط موجود به عنوان روشی برای اصلاح و بهبود و منفعل بودن نتایج مثبتی نخواهد داشت و روش اعتراض و ایجاد خسارت در جامعه نیز اقدام مثبتی نمی باشد و باید از ساختارهای مدنی در راستای بهبود شرایط بهره گرفت.

وی در خصوص اهمیت و جایگاه مجلس به عنوان قوه مقننه تصریح کرد:مجلس بر خلاف آنچه که ممکن است تلقی شود که صاحب اختیار نیست ، نمی باشد ، قانون اساسی بر سه رکنی که نظام بر آن استوار است تاکید کرده و هماهنگی بین سه قوه ( مقننه ، مجریه و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران) توسط مقام معظم رهبری است و مجلس به عنوان قوه مقننه و رییس جمهور به عنوان قوه مجریه بصورت مستقیم از سوی مردم انتخاب می شوند.

نوبخت اذعان کرد:قوه مقننه و مجریه نماد جمهوریت ایران اسلامی است و مجلس به عنوان قوه مقننه اختیارات بیشتری دارد.

جایگاه رفیع مجلس

وی با اشاره به جایگاه رفیع مجلس تاکید کرد:در سایر کشورها دولت قدرت منحل کردن مجلس را دارد و در ایران مجلس می تواند رییس جمهور را عزل کند ، مجلس جایگاه رفیعی دارد و منفعل بودن موجب می شود تا افرادی که مورد نظر هستند به مجلس راه پیدا نکنند و افراد دیگری به عنوان نماینده مردم وارد مجلس شوند‌.

افزایش مشارکت مردم در انتخابات از مولفه های امنیت ملی

وی ضمن در خواست از رسانه ها جهت تلاش برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات یادآور شد:با توجه به تعارض منافعی که ایران با سایر کشورها دارد و ممکن موجب ایجاد گزینه نظامی شود افزایش مشارکت مردم در انتخابات از مولفه های امنیت ملی است منافع ملی با امنیت ملی ارتباطی تنگاتنگ دارد امنیت ملی پشتیبان منافع ملی و مشارکت مردم پشتیبان امنیت ملی است.

وجود سه آسیب در نظام تصمیم گیری مجلس

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه سه آسیب در نظام تصمیم گیری مجلس وجود دارد ، گفت: همه جریان های فکری مردم هم اکنون در مجلس حضور ندارند وقتی مجلس مینیاتوری از جامعه نباشد نمی تواند مثل جامعه ایرانی تصمیم بگیرد این یک کاستی است و باید رفع شود.

وی ادامه داد:عرصه انتخابات باید انقدر فراخ باشد که شایستگان ملت بتوانند در سبد انتخابات مردم قرار گیرند و در این راستا از نهادهای تایید صلاحیت این انتظار می رود که همه جریان ها در انتخابات باشند و مردم خودشان انتخاب کنند.

نوبخت اظهار کرد:نقش دوم مجلس این است که علاوه برکار قانون گذاری باید از قدرت نظارت جهت ضمانت اجرایی برخوردار باشد مجلس تنها نهاد قانونگذار در کشور است اما متاسفانه دستگاه ها و نهادهای دیکر تصمیمات و اقداماتی خواهند داشت که موجب می شود مجلس در تصویب مصوبات با مشکل مواجه شود.

کشور نیازمند تغییر است

وی در خصوص حضورش در این دوره از انتخابات تاکید کرد:بهره گیری از روش مدنی راهکاری برای تغییر شرایط است با استفاده از روش مدنی افراد باتجربه می توانند در مجلس حضور داشته باشند امروز کشور نیازمند تغییر است و باید در عرصه تصمیم گیری ها ورود کرد زمان سکوت نیست و جهت ارایه خدمت باید به میدان انتخابات بازگشت .

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه گفت:فرزند کوچک گیلان هستم امروز نمی توانم در خصوص مطالبات گیلان و مردم این دیار که به بنده حیثیت داده اند سکوت کرده و بی تفاوت باشم.

وی ۱۲ اسفند و ورود به مجلس از هر حوزه ای را آغاز مشکلات عنوان کرد و افزود:تا ۱۹ بهمن ماه اقدامی در خصوص تغییر حوزه برای هیچ داوطلبی صورت نمیگیرد و آنچه مهم است خدمت به مردم است.

نوبخت با بیان اینکه رویکرد حزب اعتدال و توسعه به صورت ائتلافی است ، تصریح کرد: جمع‌بندی حزب بر این اساس است که در هر کجا نامزد اعتدال و توسعه باشد مورد حمایت قرار گیرد .

دبیرکل اعتدال و توسعه با اشاره به اینکه از راه تعامل سازنده و روابط مطلوب با کشورهای دیگر یک فضای مناسب خواهیم داشت ، خاطرنشان کرد:پایبندی به حقوق شهروندی ، توزیع مدیریت بین شایستگان و افراد معتدل نتایج مثبتی را جهت بهبود وضعیت جامعه رقم می زند.

بنا به گزارش خبرنگار لیجار از رشت ؛ وی تاکید کرد:تحریم ها امکان توسعه را در دولت قبل گرفت ، من فرزند ایران هستم دلبسته غرب و آمریکا نیستم تمام تلاش ها در دولت قبل مبنی بر برداشتن تحریم ها بود و اگر اجازه داده می شد می توانستیم این کار را انجام دهیم با ترامپ نمی شد صحبت کرد اما بایدن می خواست که مذاکره صورت گیرد.

افزایش تورم و فشار بر مردم

نوبخت خاطرنشان کرد:افزایش و رشد تورم اگر بیشتر از حقوق و درآمد مردم باشد موجب فشار و به ستوه آمدن مردم می شود و اعمال تحریم ها هم به همین منظور و اعمال فشار بیشتر بر مردم صورت گرفت در این راستا متناسب سازی کامل حقوق بازنشستگان موجب مقاوم سازی امنیتی کشور می شود.

افزایش مالیات و ایجاد نارضایتی

وی یادآور شد:افزایش مالیات از سوی دولت کنونی ، ایجاد و تشدید نارضایتی را در سطوح مختلف به دنبال دارد و زمانی موفق خواهیم شد که مجموعه فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش نارضایتی در جامعه باشد.

لازم به ذکر است دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در این نشست خبری پاسخگوی سوالات خبرنگاران استان بودند.

true
true
true
true

false