×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ اسفند - ۱۴۰۲  
true
true
دوره ساختارشناسی سیاسی ۴ کشور عربستان سعودی ، فلسطین ، جمهوری آذربایجان و فرانسه

به گزارش لیجار؛ دکتر هیراد مخیری مدرس دانشگاه و دبیر دپارتمان ملاحظات استراتژیک روسیه در خاورمیانه در این همایش که با حضور دانشجویان و علاقه مندان به مسائل سیاسی و برون مرزی برگزار شد درباره مسائل آذربایجان و قفقاز به ایراد سخن پرداخت.

دکتر مخیری با بیان اینکه قفقاز به نوعی شناسنامه تاریخی و فرهنگی ما ایرانیان است ، اظهار کرد:بحث آینده این منطقه که به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود در روزگار امروز قابل اهمیت است.

وی افزود: این منطقه جز معدود کشورهایی است که دارای منابع فسیلی می باشد و با وجود هم مرز بودن با دریای کاسپین دارای پتانسیل های زیادی است.

مدرس دانشگاه و دبیر دپارتمان ملاحظات استراتژیک روسیه خاطرنشان کرد:در مناطق مهم جهان، خصوصا مناطق قفقار ، کشور هایی وجود دارند که میخواهند شناسنامه جدید قدرتی خود را به رخ بکشند.

وی با بیان اینکه سرزمین آذربایجان ۸۶۶۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد ، تصریح کرد: این کشور از لحاظ جغرافیایی در شمال ایران و جنوب قفقاز قرار دارد و دومین کشور شیعه در جهان است‌.

وی ادامه داد:منطقه نخجوان،جمهوری خودمختاری است که تحت نظارت باکو قرار دارد و ایران در نخجوان حرف های زیادی را در آینده دارد.

مخیری با اشاره به اینکه آلبانی ها ، اَنان ، نام های قدیم جمهوری آذربایجان است، اذعان کرد:اقوام زیادی در آذربایجان زندگی میکنند ، صذری ها، قفقازی ها ،ترک ها، لزگی ها ، داغستانی ها ، تالش ها و تات های گیلانی ، یهودی ها و کردهای ایرانی… بخاطر وجود تعداد اندکی از یهودیان ، اسرائیل فرصت طلبی انجام داده و در حال شهرک سازی در آذربایجان است که از لحاظ سیاسی بسیار خطرناک می باشد.

وی گفت:در قانون اساسی آذربایجان آمده است که تمام ادیان در قانون اساسی یکسان می باشند، اکثریت پیرو دین اسلام و شیعه می باشند،این منطقه سالیان سال تحت آموزش شوروی و به شکل دیکتاتورانه مقابل عقاید مقابله می کردند ، بعد از شیعه ها اکثریت مسحیان هستند،فعالیت های بهائیت هم در آذربایجان وجود دارد که این فرقه در غالب دو تشکل حضور دارند که زیر نظر اسرائیل می باشند.

دکتر مخیری تصریح کرد:۷۰ حزب سیاسی مطرح در آذربایجان وجود دارد ، مسجد جامع باکو،که قصد دارند آن را به موزه تبدیل کنند تا کوچکترین نامی از امام حسین در آن به جا نماند.

وی تصریح کرد:جمهوری آذربایجان میگوید که باید توجه به تامین اهمیت در مقابل تهاجم بیگانه رو داشته باشیم ، در سیایت خارجی جمهوری آذربایجان،ضعف قدرت و پشتوانه نظامی در صف اول آن قرار می گیرد.

دکتر مخیری گفت:جمهوری آذربایجان نیازمند بازنگری در اهداف و اولویت های نیازهای منطقه ای خودش می باشد و باید در این دوران واقعیت های بین المللی را تشخیص دهد و با در نظر گرفتن حداقل هزینه های این روند،اهداف خود را در نظر گیرد‌.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

false