×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
کانون های فرهنگی و هنری مساجد احیای نقش آموزشی، فرهنگی، هنری و تبلیغی مساجد در جامعه اسلامی را بر عهده دارند

به گزارش خبرنگار لیجار از رشت ؛ حجت الاسلام والمسلمین رضا حاجتی سرپرست دبیرخانه کانون های مساجد گیلان صبح امروز در نشست خبری با رسانه های گروهی استان ضمن گرامیداشت ۱۸ اسفند سالروز تاسیس کانون های فرهنگی و هنری با استناد به یکی از آیات قرآن که بیانگر مدیریت مسجد است ، اظهار داشت:توجه به کارکرد و ماهیت و حقیقت مسجد مهمتر از آبادانی جنبه های ظاهری مسجد است.

وی با اشاره به نقش محوری مسجد در حکمرانی اسلام خاطرنشان کرد:اگرچه برخی از مساجد از نظر ظاهر مطلوب نیستند، اما بهترین اثرگذاری را در حکمرانی دارند و توانسته اند حقیقت مسجد را احیا کنند.

سرپرست دبیرخانه کانون های مساجد گیلان در خصوص اهمیت روزافزون مساجد در امور اجتماعی و فرهنگی، تصریح کرد:رفتن به سمت ساختارهای لیبرال دموکراسی ، موجب دور شدن از مسجد می شود.

وی با تاکید بر اینکه احیای حقیقت و کارکردهای مسجد در حکمرانی اسلام از ماموریت های کانون های فرهنگی و هنری مساجد است، یادآور شد:در تاریخ اسلام مسجد در محور و راس قرار گرفته که به عنوان نمونه می توان به پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد.

حجت الاسلام حاجتی مسجد را در جریان نهضت انقلاب ، مرکز تشکل نیروهای انقلابی برای تحقق حکمرانی اسلام عنوان کرد و افزود:حفظ نظام اسلامی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در همین مساجد بوده است.

سرپرست کانون های مساجد گیلان با بیان اينکه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس تربیت یافته مسجد هستند ، بیان کرد:مسجد محور انقلاب اسلامی و همه امورات پس از آن بوده است و این کارکرد مسجد نباید نادیده گرفته شود.

حجت الاسلام حاجتی اشاره کرد:در کشور اسلامی مسجد باید مامن و پناهگاهی برای مردم باشد.

وی با تاکید بر اینکه همه نیازهای مردم به ویژه جوانان و نوجوانان باید در بستر مساجد حل شود، خاطرنشان کرد:کانون های فرهنگی و هنری مساجد احیای نقش آموزشی، فرهنگی، هنری و تبلیغی مساجد در جامعه اسلامی را بر عهده دارند.

حجت الاسلام حاجتی گفت: تربیت و رشد نیروهای متعهد و انقلابی و کارآمد در حوزه فرهنگ و هنر از دیگر ماموریت های مسجد است و باید در مسجد هنرمند انقلابی و مسجدی تربیت شود.

حجت الاسلام حاجتی ادامه داد:نقش اثرگذار مساجد در توسعه فرهنگ اصیل اسلامی در شهرها و روستاها و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان از دیگر کارکردهای کانون های مساجد است.

سرپرست دبیرخانه کانون های مساجد گیلان گفت:در کانون های مساجد باید سربازانی برای مقابله با تهاجم فرهنگی تربیت شوند تا بتوانند با نقشه های شوم ابرقدرت های فضای مجازی و جنگ نرم مقابله کنند.

وی یادآور شد:هنر و رسانه ابزار روایتگری در جبهه اسلام است و این سربازان تربیت یافته در کانون مساجد می‌بایست روایتگر عصر روایت ها باشند.

حجت الاسلام حاجتی در تشریح برنامه های کانون های مساجد طی سال جاری خاطرنشان کرد: برگزاری رویداد «سردار تا سردار»، راه اندازی سایت عهدواره هنر و رسانه جنگل با محوریت میرزا کوچک خان جنگلی، برگزاری رویداد کتابخوانی «برگی از جنگل» با ۱۱۵۸ شرکت کننده کشوری، برگزاری جشنواره سرود «آوای جنگل»، برگزاری رویداد فرهنگی و هنری «مثل چراغ» و… از برنامه های کانون های مساجد طی سال جاری است.

وی در خصوص رونمایی از پوستر رویداد «مثل چراغ» در سال جاری اذعان داشت: این رویداد یکی از برنامه های اصلی کانون های مساجد گیلان در سال ۱۴۰۲ است که در سه مرحله «دوره های آموزشی»، «کارگاه تولید محور» و «فراخوان تولیدات هنری» و ۱۵ رشته تصویربرداری، تدوین، موشن گرافی، طراحی، تولید محتوای موبایلی، نقاشی دیجیتال، سرود، شعر، مجری گری، گویندگی و فن بیان، خبرنویسی و خبرنگاری، داستان نویسی، نمایشنامه و فیلم نامه، کاریکاتور و تئاتر برگزار می شود.

وی گفت: ثبت نام در رویداد «مثل چراغ» تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

حجت الاسلام حاجتی ؛ مقابله با تهاجم فرهنگی، تربیت و رشد نیروی انقلابی و احیای نقش واقعی مساجد و فرهنگ اصیل اسلامی را از اهداف طرح «مثل چراغ» عنوان کرد.

وی گفت: رویداد «نجوا» ویژه ایام اعتکاف نیز در قالب دل نوشته و خاطره و داستان کوتاه و شعر، برگزار شد.

وی اظهار داشت: برگزاری المپیاد ورزشی بچه های مسجد در قالب جام میرزا کوچک با حضور ۴۰ کانون مساجد شهرستان رشت ، توزیع پنج مرحله گوشت بین نیازمندان پیرامون مسجد محلات از دیگر برنامه های کانون مساجد استان است.

حجت الاسلام حاجتی خاطرنشان کرد: «فجرانه»، «سهم من»، «حرف حساب»، «مترسک» و… از جمله ویژه برنامه های کانون های مساجد در دهه فجر سال جاری بوده است.

وی تصریح کرد: ۹۶۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد در استان گیلان فعالیت دارند.

وی یادآور شد: طرح تربیتی «چکامه» نیز با محوریت آسیب های اجتماعی در کانون های مساجد استان در حال اجرا است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

false