×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰  
true
true
وعده هاي پوچ و تو خالي مي تواند علت فروپاشي اعتماد مردم شود/تفكر اثر پذيري و روحيه ي همفكري با ديگرنخبگان مي تواند شورا را مردمي تر كند

کلید شهر

در ساختار هر شهر و روستا يك شبه مجلس قرار گرفته است، اين مجلس محلي، همتراز با سطح همان شهر يا روستا، متشكل از چند عضو به انتخاب مردم همان شهر و به منظور : انتخاب شهردار، تصويب بودجه و نظارت بر عملكرد شهرداري پا گرفته است.

شوراي شهر به بهانه آراي مردمي خود را موجه و فرا سازماني مي داند. نخبگاني برگزيده از بطن جامه، كه با معاضدت راي مردم جلوس مي كنند. ايشان با حضور در مراسم محلي و جلب اعتماد ريش سفيدان، بزرگان، جوانان و حتي راي اولي ها، به روي اين موج حركت مي كنند و با ارائه ي رزومه اي معيوب همچون شواليه اي سوار بر مركب آهنين فروتني مي نمايند و با تاسي به عرق بومي و گرايش به حس هم محلي گري سعي در جلب اعتماد و كسب آراي مردم را دارند.

با گذشت چند دوره و عدم توفيق شورا ها در مسند تحول شهري و امور محوله مقصر كيست؟ آيا با ظهور شورا عملا نمي بايست موجبات انقلابي بزرگ درعرصه ي اداره شهرايجاد مي شد؟ بنظر شما اگر عنوان شورا از شهر گرفته شود اتفاق خاصي مي افتد؟ آيا شورا به عنوان منتخبين مردم نظارت علي(ع) گونه اي بر اداره شهر دارند؟ آيا مصوبه هاي شورا از آلام مردم كاسته و تحول ايجاد كرده است؟ نتيجه نظارت هاي شورا در شهرداري تاكنون چيست؟ چند مصوبه داشته ايم كه به تغييرات اساسي در شهر منجر شده است؟ چرا صندلي شهردار، اينقدر لق است؟ چرا با وجود كم و كاستي ها، رسانه اي منتقد شورا نيست؟

اميدوارم تفكر در اين سوالات و مجموعه جواب هاي شما بتواند در جمع هاي چند نفره مورد نقد و بررسي قرار گيرد و نتيجه ي اين تبادل مبناي انتخاب بعدي شما باشد.

بنظر شما ملاك اين انتخاب چيست؟ و چگونه مي توان يك انتخاب اصلح داشت؟

شوراي اسلامي شهر و روستا همانند برد تبليغاتي آن منطقه و نماينده احاد، معرف فرهنگ و هويت مردم شهر و روستا است. شهروندان مي بايست در انتخاب خود تفكر كنند تا افرادي شايسته و فارغ از دغدغه هاي سياسي و شخصي را وارد شورا شوند. اينكه فلاني به توصيه، معرفي و يا رابطه فاميلي مي تواند عضو خوبي باشد، اصلا صحيح نيست.

اولويت هاي اعتقادي، تخصص گرايي، پاكدستي، سابقه ي سفيد و توانمندي در محل خدمت و يا شغل قبلي مي تواند به بعنوان ملاك انتخاب يك فرد شايسته او را مطرح و وي به عنوان عضوي موفق در آينده ادامه مسير دهد .

در گذشته كاملا ملموس است اگر عضوي از شورا، انسان صرفا خوبي باشد اين خوب بودن دليل بر موفقيت در آينده نيست. با تكيه بر تجربياتي كه طي سالهاي اخير بدست آمده است به اين نكته بايد توجه كرد كه جسارت و برخورد قاطعانه با مسائل يك مقوله بسيار حساس و يك عدله محكم در تعيين مقام عضو شورا است.

اگر شخصي به عنوان يك گزينه مطرح شد و در پرونده خود لقب سياستمدار را يدك مي كشيد از نظر بنده به هيچ وجه مناسب اين سمت نيست، چرا كه در جنگهاي نرم محيطي، به كهنه سربازي تبديل شده و خوب ياد گرفته است، كه چطور همه را راضي نگه دارد و در وضعيت كنوني جامعه منفعت شخصي را به منافع جمع ترجيح دهد. در ضمن از قدرت سياسي گري خود جهت نفوذ بر آرا و لابي گري استفاده كند.

يك سياستمدار اگر قدرت اجرايي در صحنه سياست را نداشته و بينش مستقلي از درك سياست را در خود نپذيرفته باشد ناگزير از مسند شورا فقط بعنوان سكوي پرتاب استفاده خواهد كرد چون در واقع ترس از دست دادن جايگاه برايش قابل تحمل نخواهد بود و به هر مصيبتي تن خواهد داد.

اگر فردي احوالاتي سست در تقابل با وسوسه هاي مادي داشته و نتواند هواي نفس را كنترل كند بدون شك قدرت امانت داري و حفاظت از بيت المال را نخواهد داشت. رانت، رشوه و مفهوم زير ميزي جاي خود را به سلامت، ديانت و وجدان خواهند داد. حتي باعث سرايت آن به اطرافيان خواهد شد و محل فساد مي گردد.

نكته ديگر پشتوانه فرهنگي و آشنايي با آداب و رسوم است اگر فرد پيشنهادي به موارد اشاره شده مسلط، معتقد و مقيد نباشد، فاجعه اي خاموش رخ خواهد داد حيثيت فرهنگي مردم ناديده گرفته خواهد شد و ارزش هاي بومي كمرنگ مي گردد بخصوص اينكه اعتقاد مذهبي در منطقه پيشينه اي بسيار داشته و تمدن اسلامي با مردم انس دارد.

ذات يك مدير موفق و تحول پذير باعث مي گردد تا جمع چند نفره شورا در كنار هم به نتايج خوبي برسند و ايده هاي نابي متبلور شوند و اين در همه ي انتخاب ها موثر است چون بقولي يك دست صدا ندارد . اين شاخصه مي بايست در تك تك اعضا وجود داشته باشد تا انديشه هاي نو پا بگيرند و به جمع بندي درست و بالنده شكوفا برسد.

تفكر اثر پذيري و روحيه ي همفكري با ديگرنخبگان مي تواند شورا را مردمي تر كند. جلسات هم انديشي، علت يابي، نقد ها و بررسي در ايجاد يك جو صميمي نقش بسزايي دارد . مسلما شورايي كه اهل شور كردن است موفق تر خواهد شد.

وعده هاي پوچ و تو خالي مي تواند علت فروپاشي اعتماد مردم شود. حباب حرف ها و وعده هاي تحقق نيافتي همچون موريانه اي پايه هاي خانه را متلاشي مي كند. چه بسا مهر پايان براي هميشه به داستان نامزدي شورا باشد.

بنابراين هردستي امانت دار خوبي براي كليد شهر نيست. در اين ميان تصميم نهاد هاي نظارتي و تاييد صلاحيت بسيار مهم است و نبايد قصوري در اين مورد صورت پذيرد و در گزينش هاي اوليه مي بايست مسائل مهم و پايه مد نظر قرار گيرد. در مرحله بعد تعرفه كانديد هاي مورد نظر و فراهم آوردن شرايط سالم و مساوي رقابت در يك چهارچوب قانونمند مديريت گردد و از هر گونه تخلفي در همان ابتداي امر جلوگيري بعمل آورده شود زيرا اگر بواسطه كارشكني و دور زدن قانون كسي وارد شود در صدد براوردن نيازها و جبران ضرر هاي مسير طي شده خواهد بود. چه خوب است مردم بعنوان تصميم گيرنده اصلي بر مبناي شايسته سالاري فرد امين خود را در لباس منتخب به ساختمان شورا بسپارند و هويت شهر خود را حفظ كنند و ترجيح دهند تا قانون براي همه به تساوي اجرا شود و براي افرادي خاص و ليدر هاي خرده پاي شهر راههاي قانون گريزي هموار نگردد. سرمايه هاي مردمي مسير درست را طي كنند و مسئولين دلسوز امور را در دست گيرند مسئوليني كه با خلوص نيت تنه انقلاب را آبياري كنند.

یادداشت ازمرتضی دیباج فعال رسانه

true
true
true
true

false