×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۶ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
متاسفانه عده ای منکر خدمات اقای نوبخت در گیلان شده اند

سیدرحمان موسوی

همزمان با آغاز فعالیت رسمی نامزدهای مجلس شورای اسلامی و بالا گرفتن تب و تاب انتخابات در نظر داریم سلسله گفت و گوهایی را با برخی از چهره های فرهنگی و سیاسی گیلان انجام دهیم که آنچه در ادامه میخوانید مشروح گفت و گو با سیدرحمان موسوی، نویسنده، مدرس دانشگاه و مدیرمسئول اسبق خبرگزاری تابناک و ایمنا در استان گیلان است.

انتخابات در ایران اهمیت بسیاری دارد و دارای چندین جنبه مهم است:

۱٫ **مشروعیت نظام سیاسی**:
– انتخابات به عنوان یک نهاد، مشروعیت نظام سیاسی را از طریق مشارکت مردم در فرآیند تصمیم‌گیری تأمین می‌کند.

– در فقدان مشارکت مردم، مشروعیت نظام سیاسی هم آسیب می‌بیند و نهاد انتخابات نمی‌تواند هیچ یک از دو کارکرد را انجام دهد.

۲٫ **نظارت مردمی و اراده مردم**:
– انتخابات به عنوان منشاء رکن دموکراسی و مردم‌سالاری، نمایانگر تأثیرگذاری مردم بر سرنوشت خود، تجلی اراده مردم در نظارت بر حاکمیت، و معنای واقعی حکومت مردم بر مردم هستند.

۳٫ **جلوگیری از پیدایش دیکتاتوری**:
– انتخابات، به عنوان یک راهکار، ممانعت از پیدایش دیکتاتوری و کاهش فاصله ملت و حاکمیت را تضمین می‌کند.

۴٫ **تأثیر در شرایط داخلی و بین‌المللی**:
– شرایط داخلی و بین‌المللی امکان جبران را در آینده کمتر می‌کند و ظرفیت و کارآمدی نظام سیاسی مثل گذشته نیست.

۵٫ **بازگشت اصلاح‌طلبان به صحنه رقابت**:

بازگشت اصلاح‌طلبان به صحنه رقابت و پذیرش انتخابات بعنوان راه حل اصلی حل کشمکش سیاسی، می‌تواند تا حدی مشارکت را افزایش دهد.

۶٫ **تقویت نهاد انتخابات**:
– اصول‌گرایان نیازمند ترساندن پایگاه رای خود از رقیب‌ها هستند و در فقدان اصلاح‌طلبان، آنها دیگر نمی‌توانند خود را به یک اندازه مساوی با نظام سیاسی جلوه دهند.

به طور خلاصه، انتخابات در ایران نه تنها به جابجایی مسالمت‌آمیز قدرت میان نخبگان و احزاب محدود نمی‌شود، بلکه به عنوان یک راهکار برای کسب مشروعیت نظام سیاسی از طریق مشارکت مردم نیز اهمیت دارد.

موسوی در پایان و در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره انتخابات گیلان و شهرستان رشت نیز تصریح کرد: به نظرم با آمدن اقای نوبخت به گیلان حال و هوای تازه ای در این حوزه انتخابیه بوجود امده است چراکه ایشان با سابقه ۴ دور نمایندگی و سال ها مسئولیت در عالی ترین بخش های نظام، میتواند در حل و فصل بسیاری از مشکلاتِ نه فقط شهر رشت بلکه استان گیلان نقش بسزایی ایفا کند.

موسوی خاطرنشان کرد: متاسفانه عده ای منکر خدمات اقای نوبخت در گیلان شده اند که جهت یاداوری به برخی از انها اشاره میکنم: تکمیل زیر ساخت های حمل و نقل ریلی اتصال رشت به استارا ، اتمام دو سد پلرود و شفارود برای کشاورزی اراضی خارج از حوزه ابی سپیدرود ، تکمیل نمودن بیمارستان های در دست احداث به ویژه جایگزین پورسینا و نوسازی بخش عظیمی از شبکه کابلی توزیع برق گیلان تنها بخشی از خدمات ایشان در دوره مسئولتش در دولت روحانی بوده است که امیدوارم مردم شهرستان رشت در یازدهم اسفند به روند خدمت رسانی ایشان مهر تایید زده و این فرزند خلف گیلان را با آرای بالا بسان سال های قبل راهی بهارستان کنند.

 

true
true
true
true

false