×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
راهکارهای شادکامی پایدار

در این قسمت می خواهم به چندتا از راهکارهای کاربردی و عمومی شاد زیستن بپردازم!

ذهن آگاهی :یکی از روش های اثربخش در کاهش استرس و در نتیجه بهزیستی روانی ماست! شاید زندگی در لحظه و تمرین تمرکز گمشده ای به نام “شادی” را پیدا کند! زندگی در اکنون و با حضور یعنی در هنگام تمام فعالیت های روزمره فقط به آن فعالیت فکر کنیم و دیگر هیچ! زندگی در گذشته، مارا غمگین و زندگی در آینده مارا مضطرب خواهد کرد! زندگی در حال و اکنون یعنی تمرکز روی تک تک احساسات و رفتارها از نفس کشیدن تا استحمام! مثلا در هنگام غذا خوردن فقط به غذا خوردن، حرکت لقمه های غذا در دهان و طعم آن توجه کنید! اخبار راخاموش کرده و سر میز درباره فعالیت های کاری استرس زای خود با خانواده صحبت نکنید! علاوه بر بودن در حال حاضر، قضاوت نکردن خود را متوقف کرده و از خود انتقادی دست بکشید تا طعم واقعی شادی را بچشید!

برای شادی خود به اتفاقات وابسته نباشید :مثلا خوشحالیتان را وابسته به خرید خونه یا ماشین نبینید! افراد زیادی را دیدیم که میگویند”اگر فلان موفقیت را بدست بیاورم دیگه حالم خوب میشه” اما تجربه ثابت کرده که مدتی بعد از آن موفقیت برایشان عادی شده و خلقشان به حالت پایه قبل برمی گردد!

برای خوشحال بودن به افراد وابسته نباشید:یاد بگیرید چطور در تنهایی حال خود را خوب کنید! نمیخواهم این یادداشت جنبه نصیحت بگیرد اما گاهی یادآوری اهمیت شاد زیستی لازم است! شاید وقت آن رسیده باشد تا لیستی از فعالیت های انفرادی لذت بخش خود فراهم کنید!

یکی دیگر از راهکارهای شاد زیستن دنبال کردن کمدین ها و فعالیت هایی است که موجب خندیدن ما می شوند! دیدن فیلم های کمدی و دورهمی با دوستان و هر موقعیتی که لبخند به روی لبانمان می آورد!

اگر به حیوان خانگی علاقه دارید، وجود یک موجود زنده مثل یک پرنده یا آکواریوم ماهی می تواند حالتان را بهتر کند!

پرهیز از دنبال کردن بیش از حد اخبار اقتصادی و آمار بیماری و… در کاهش استرس روزانه موثر است!

برای تعطیلات برنامه ریزی کنید و هرهفته به تفریح، مهمانی و طبیعت بروید!

فعالیت های جدید را امتحان کنید و از تجربیات تازه نترسید!

ورزش کنید!هرروز! زیرا ورزش با آزاد سازی هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی شادی آور باعث بهبود خلق و خوی شما می شود!

وهمیشه این را به یادداشته باشید که گاهی نگرش مثبت و پیروزمندانه به زندگیتان، از موقعیتتان و حتی از واقعیت زندگیتان هم مهم تر است!

شاد و پیروز باشید!
عادله یوسفی دانشجوی دکترای تخصصی روانشناسی

true
true
true
true

false