×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
بعد از شکست عاطفی چه کنیم؟/مجموعه ای از باید ها و نباید های رفتاری پس از جدایی

مجموعه ای از باید ها و نباید های رفتاری پس از جدایی

پذیرش این موضوع که رابطه تمام شده است و در حال حاضر هر تلاشی برای بازگشت به رابطه بی فایده است و هر حرکتی با هدف از سر گیری دوباره رابطه طرف مقابل را برای جدایی مصمم تر می کند.

به بیان دیگر چه قصد شما بازگشت به رابطه تمام شده باشد چه فراموش کردن عشق از دست رفته در هر صورت باید بپذیرید که در حال حاضر رابطه قبلی شما تمام شده است. شاید دعوت شما به ناامیدی کامل از رابطه احساسات شما را جریحه دار کند اما گاهی بهتر است که از هرآنچه که توانایی تغییرش را نداریم دست کشیده و به راه خود ادامه دهیم…ما تلاشمان را کردیم…و قرار نبود که به تنهایی یک ارتباط دونفره را حفظ و مراقبت کنیم…

آگاهی از بایدها و نباید های رفتاری پس از شکست عاطفی کافی نیست ما باید بتوانیم مطالبی را که میدانیم عملیاتی کنیم!

هر فرد سیگاری ای می داند که سیگار کشیدن اشتباه است پس باور های غلط که بعد از کات کردن باعث بدتر شدن حال شما می شود را باید شناسایی و رفع کرد. از عمده باورهای غلط و اشتباهات رایج بعد از جدایی می توان به موارد زیر اشاره کرد: پافشاری برای ادامه رابطه یا بازگشت به آن ، تماس و پیام های پی در پی، اصرار به ادامه رابطه، گریه کردن ،ایجاد احساس گناه در طرف مقابل و تهدید و پرخاشگری که احتمال بازگشت به رابطه بسیار کاهش پیدا می کند.

حتی اگر در برگشت به رابطه موفق شوید موفق به ادامه رابطه نخواهیم بود و خیلی زود رابطه بازگردانده شده به جدایی ختم خواهد شد..

پیدا کردن یک هدف برای زندگی خود

درگیر شدن با کار و تغییر دادن تمرکز از موضوع جدایی به اموردیگر و همینطور معنا دادن به زندگی در بهنر شدن حال ما نقش مهمی را ایفا می کند.

می توانید هدف را خوشحالی بگذارید و به جای انزوا و گوشه گیری و ساعت ها اشک ریختن در تنهایی بلند شده و با دوستانتان به گردش بروید… این طبیعی هست که تا مدتی حوصله هیچ چیز و هیچ کس را نداشته باشید اما بعد از چند ماه شما باید به زندگی عادی برگردید!! در غیر اینصورت حتما از کمک حرفه ای مشاور و روانشناس بهره مند شوید.

عدم پیگیری شریک عاطفی سابق در شبکه های مجازی

با پیگیری زندگی پارتنر قبلی خود این درد و رنج را مزمن می کنید و اجازه نمیدهید که این زخم التیام بخشد. پیشنهاد ما این است که از چک کردن مداوم او در شبکه ها مجازی دست بکشید و خودتان از به اشتراک گذاری محتواهای غمناک برای تحریک احساسات او برای بازگشت ، جدا خودداری کنید.

نرفتن به مکان هایی که با او خاطره داشتید..

این کار جز ایجاد احساس دلتنگی بیشتر در شما و غمگین تر کردنتان فایده ی دیگری ندارد و بدتر اینکه ممکن است در جمع و جلوی چشم مردم در خیابان یا کافه اشک از چشمان شما سرازیر و حالتان بدتر شود… پس آگاهانه از آزار خود بپرهیزید!

پرداختن به کارهایی که در هنگام رابطه فرصتی برای انجامش نداشتید

بسیاری از افراد بعد از شروع رابطه از دوستان خود فاصله می گیرند که این موضوع خودش یکی از عوامل زمینه ساز از دست دادن شادابی و روحیه ماست.بعد از جدایی بیشتر از قبل به سرگرمی های مورد علاقه بپردازیم و وقت بیشتری را با دوستانمان بگذرانیم و احساسات خود را در جمع نزدیکان و افراد صمیمی بروز دهیم و از انزوا و گوشه گیری و همینطور سرکوب احساسات خشم و اندوهمان بپرهیزیم.

عدم شروع سریع یک رابطه جدید برای التیام درد تنهایی

بعد از شکست عاطفی حداقل چند ماه به خود فرصت دهید تا خودتان را بازسازی کنید و از سردرگمی بعد از شکست خارج شوید. همه ما باید راهکار های خوشحال بودن و حفظ روحیه در تنهایی را یاد بگیریم و اگر به تنهایی شاد بودیم آن وقت می توانیم بگوییم که آمادگی یک رتبطه جدید را داریم…زیرا دیگران بدون کمک ما قادر به خوشبخت کردن ما نیستند و مسئول شادی و اندوه هرکسی اول از همه خود اوست. اگر ما بلافاصله بعد از کات وارد رابطه جدیدی شویم مدام به مقایسه شخص جدید با قبلی خواهیم پرداخت و متاسفانه قادر به انتخاب درست نخواهیم بود.

و در پایان از اشتغال ذهنی بیش از حد درباره رابطه قبلی بپرهیزید ، دیر یا زود حالتان خوب خواهد شد اگر خودتان بخواهید!

ما به جای شما نیستیم و ممکن است نتوانیم شرایطتان را درک کنیم و توصیه های بالا کمی بی رحمانه به نظر بیاید. پس گریه کردن و تخلیه احساسات کاملا طبیعی است اما به یاد داشته باشید که این شکست عاطفی مانند هر دوره دردناک دیگیری بعد از مدتی از فشار اولیه اش کاسته می شود و شما قادر به پشت سر گذاشتن این دوره تلخ و بازگشتن به زندگی عادی هستید و روزهای خوب و تجربیات لذت بخش زیادی پیش روی شماست.

یادداشت// عادله یوسفی

کارشناس ارشد روان شناسی

true
true
true
true

false