×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳ خرداد - ۱۴۰۱  
true
true
ایجاد امنیت شغلی در سرلوحه برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد

به گزارش لیجار نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان، سیاوش آقاجانی امروز شانزدهم اردیبهشت ماه سالجاری در خطبه های پیش از نماز جمعه استان ضمن تبریک به مناسبت ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کار و کارگر و همچنین ۱۲ اردیبهشت بزرگداشت هفته معلم اظهار داشت: هفته کار و کارگر، هفته بسیج کارگری هم است و همه کارگران به نوعی بسیجی هستند چرا که درمیدان جنگ اقتصادی در حال جهاد می باشند.

وی در خصوص نقش و اهمیت کار کارگران افزود: اهمیت کار کارگران از نامگذاری سال های اخیر توسط مقام معظم رهبری مشخص است، نامگذاری سال های اخیر با موضوعات تولید، جهش تولید، اقتصاد مقاومتی، جهاد اقتصادی، حمایت از نیروی کار داخلی و سرمایه داخلی، حمایت از کالای ایرانی و‌… که محور همه کار، تولید و تلاش است اهمیت موضوع کار و کارگری را مضاعف می کند.

مدیر کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه امروز اقتدار کشور وابسته به کار، تولید و تلاش است، خاطرنشان کرد: در دین مبین اسلام و همچنین رفتارهای پیامبر اسلام (ص) بر اهمیت کارگر و حمایت از کارگر تاکید شده است و نقش کارگر امروز در علوم مدیریتی نیز مشخص است و کارگر به عنوان ابزار محسوب نمی شود.

وی تصریح کرد: کارگر به عنوان سرمایه انسانی مهم ترین سرمایه یک بنگاه اقتصادی است و در علوم مدیریتی نیز جایگاه کارگر و نیروی انسانی یک جایگاه ممتاز است.

 آقاجانی عدم دستیابی به شعارهایی که محور آن ها تولید، کار، تلاش و اقتصادی مقاومتی بوده را ریشه در میزان باورمندی دولت ها و مسوولین به توان داخلی عنوان کرد و گفت: امید است با توجه به رویکرد دولت سیزدهم در اتکا به توانمندی های داخلی و چشم ندوختن به گشایش های احتمالی خارجی، بتوانیم موضوع تولید را در این دولت بصورت ویژه و برجسته مشاهده کنیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اینکه توجه ویژه دولت سیزدهم به موضوع اشتغال و صیانت از نیروی کار است، عنوان کرد: در دولت سیزدهم شعار ایجاد یک میلیون و ۲۰۰ هزار شغل در سال و همزمان اهتمام به موضوع صیانت از نیروی کار بصورت عملی قابل مشاهده است. 

وی ادامه داد: در راستای صیانت از نیروی کار مزد تصویب شده در سالجاری برای حداقل مزد، ۵۷ درصد افزایش و برای سایر سطوح مزدی نیز این میزان اندکی کمتر از ۵۰ درصد افزایش داشته است که نشان از اولویت داشتن صیانت از نیروی کار و حفظ معیشت کارگران برای دولت است.

وی گفت: در موضوع سه جانبه گرایی، دولت در خصوص توافق کارگران و کارفرمایان صرفا نقش میانجی داشته است و این درصد افزایش مزد، حاصل توافق نمایندگان کارگران و کارفرمایان بوده است.

آقاجانی با بیان اینکه طی رصدهای انجام شده تاکنون گزارشی از تعدیل نیرو در استان اعلام نشده است، خاطرنشان کرد: امید است افزایش حقوق و دستمزد به حفظ نیروی کار در بنگاه های تولیدی کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه موضوع توجه به امنیت شغلی نیز در دولت سیزدهم و همچنین در سرلوحه شعارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد، تصریح کرد: مبارزه با قراردادهای سفید امضا، ایجاد امنیت شغلی برای مشاغل با ماهیت مستمر و تلاش برای تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی که هم در دستور کار مجلس و دولت است نشان از توجه دولت به امنیت شغلی کارگران دارد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار داشت:  از طریق ایجاد ظرفیت های جدید در حوزه های مختلف با مشارکت دستگاه های اجرایی اعم از صمت، جهاد کشاورزی، گردشگری، فرهنگ و ارشاد  اسلامی و هر حوزه ای که می تواند شغل ایجاد کند با مشارکت و سهمی که هر کدام از دستگاه های اجرایی دارند شاهد ایجاد مشاغل پایدار خواهیم بود.

 وی ادامه داد: ایجاد ظرفیت های جدید علی الخصوص در حوزه دانش بنیان که ظرفیت بسیار ویژه ای است 

 ضمن تولید محصولات رقابتی و ارزآوری برای کشور منجر به ایجاد مشاغل  پایدار نیز می شود.

 مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان احیای ظرفیت های راکد و تعطیل را در کنار سایر موارد ذکرشده در ایجاد شغل مهم عنوان کرد و افزود: در استان حدود ۷۰۰ کارگاه راکد و تعطیل وجود دارد که از این تعداد، حدود ۳۰۰ کارگاه قابل احیا هستند و احیای این واحدها به موضوع تولید و اشتغال کمک خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه موضوع اشتغال به امنیت شغلی هم کمک می کند، خاطرنشان کرد: وقتی بازار کار به تعادل برسد خروجی آن برخورداری کارگران از امنیت شغلی بالاتر است.

آقاجانی با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۴ کلان طرح را دنبال می کند، تصریح کرد: کلان طرح اول موضوع کار مردم و زیست بوم ملی اشتغال است، موضوع اشتغال، تنظیم روابط کار، صیانت از نیروی کار، تسهیل در اعطای مجوزها، رونق تعاونی ها و همه ظرفیت هایی که در حوزه تولید و کار می تواند کمک کند، در حوزه زیست بوم ملی اشتغال  به عنوان کلان طرح اول دنبال می شوند.

وی گفت: کلان طرح دوم، بحث نظام بازنشستگی و تامین اجتماعی است که موضوع آتیه مردم را دنبال می کند، در این راستا سیاست های کلان نظام در حوزه بازنشستگی و تامین اجتماعی هم توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و بحث بیمه های ناباروری، بیمه زنان خانه دار ، بیمه کارگران ساختمانی،  بیمه بیماران خاص و.‌‌.. را دنبال می کند.

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان خاطرنشان کرد: کلان طرح سوم موضوع رفاه مردم است که ریشه کنی فقر علی الخصوص فقر مطلق (تامین غذا ، پوشاک و مسکن) را شامل می شود این طرح هم اکنون با مشارکت دستگاه های اجرایی دنبال می شود.

آقاجانی؛ مدیریت یکپارچه شرکت های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را کلان طرح چهارم عنوان کرد و گفت: در این طرح بحث حفاظت از اموال مردم دنبال می شود، شرکت هایی که تحت نظر شستا و صندوق های بازنشستگی هستند به صورت صحیح اداره شوند، کار آمد باشند، فساد و حقوق های نجومی از آن ها دور شود، تولید و صادرات در این شرکت ها برجسته شود.

وی ۴ محور عنوان شده را از محورهای مهم، برجسته و دنبال شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی شش ماه اخیر عنوان کرد و گفت: این ۴ محور به ثمرات و نتایحی هم دست یافته و در حوزه مجوزها، اشتغال، ریشه کنی فقر مطلق اقدامات بصورت عملیاتی دنبال می شوند و امید است روحیه تحول گرایانه‌ای که در وزارت مردم وجود دارد و ناشی از روحیه وزیر جوان، مومن و انقلابی است بتواند رضایت را به مردم برگرداند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

false