×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۶ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل امروز کلید حفظ عزت و استقلال کشور است

درود برامام شهیدان حضرت امام خمینی (ره) ، درود برسردار دل ها سردارشهید سلیمانی ، درود بر شهیدان جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم، جانبازان ، ایثارگران و همه تلاشگران عرصه هشت سال دفاع مقدس که آرامش امروز جامعه مدیون خون های پاک و ایثارگری های آنان و تبعیت از ولایت فقیه است .

امروز در جامعه ای زندگی می کنیم که با جنگ نرم و تغییر فرهنگ و نگرش از سوی دشمن مواجه هستیم . دشمن در جنگ سرد علیه ایران با درهای بسته مواجه شد و امروز نیز با اعمال تحریم ها نتوانسته راه به جایی برد اگرچه مردم فشارها و دشواری های اقتصادی ، اجتماعی و … تحریم های ناجوانمردانه را با توکل به خدا و تبعیت از فرمایشات گهربار مقام معظم رهبری تحمل می کنند و با تاسی از امام حسین (ع) و فرهنگ آزادگی آن امام زندگی با عزت و سختی را بر زندگی که تحت لقای استبداد باشد ترجیح می دهند.

همه می دانیم که موفقیت های ایران در عرصه جهانی ، ایستادگی آن در برابر رژیم فاسد پهلوی وپیروزی انقلاب اسلامی الگویی برای همه ملت های مسلمان است و این پیروزی های سرافرازانه حاصل رهنمودهای هوشیارانه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری مدظله العالی و تبعیت ملت از آنها است و امروز نیز با تبعیت از رهبر معظم انقلاب و مبارزه با جنگ نرم می توانیم سرافراز و با عزت زندگی کنیم.

جنگ نرم دشمن به دنبال تغییر نگرش ملت است و با جابحایی کلمات ، عبارات و اصطلاحات در رسانه های خود به دنبال تغییر باورها و نگرش مردم هستند و در اینجاست که اگر رسانه های کشور هوشیار نباشند و به شفاف سازی نقشه های دشمن و افزایش بصیرت و معرفت در جامعه نپردازند ممکن است اتحاد ، همدلی ، اعتقادات و نگرش های مردم ضعیف شود .

رسانه ها باید با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری بر بصیرت خود افزوده و با تشخیص سره از ناسره به آگاهی در جامعه بپردازند . آنچه در این میان یاری کننده رسانه ها می باشد فرهنگ دفاع مقدس است فرهنگ دفاع سرافرازانه ای که عزت و اعتبار کشور و ملت را به دنبال داشته است.

ترویج ، نهادینه کردن و انتقال این فرهنگ به نسل های امروز امری ضروری و اجتناب ناپذیر است . اگر خواهان عزت و اقتدار کشور و ملت هستیم میبایست فرهنگ دفاع مقدس و ایثارگری های آنان را به نسل های آتی انتقال دهیم.

فرهنگ توکل و توسل به خدای یگانه ، تبعیت از رهبر معظم انقلاب ، فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی ، فرهنگ بریدن از مادیات دنیوی ، فرهنگ زندگی و مرگ با عزت و … را به نسل امروز انتقال دهیم.

نمونه این فرهنگ همین امروز هم در کشور قابل مشاهده است در جریان بحران اپیدمی کرونا مدافعان سلامتی که با ایثار و از خودگذشتگی همچون رزمندگان دفاع مقدس برای سلامتی مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند و به صراحت می توان گفت فرهنگ هشت سال دفاع مقدس و پایداری در مقابل زور و استبداد الگوی آنان است.

در کنار تلاش مدافعان سلامت عده ای دیگر با تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری با اجرای طرح مساوات و همدلی مومنانه در بحران کرونا هموطنان نیازمند را یاری کردند و همه اینها چیزی نیست جز الگو گرفتن از فرهنگ دفاع مقدس ، فرهنگی که برگرفته از قیام عاشورا است و قیام عاشورا را سرلوحه کار خود قرار داده است.

نیاز مبرم و ضروری است که برای اقتدار و عزت کشور و ملت ، جوانان نسل امروز با فرهنگ دفاع مقدس آشنا شوند و این فرهنگ با عظمت به نسل های امروز و آتی انتقال داده شود.

امید است دستگاه های ذیرربط فرهنگی در جریان آموزش های تحصیلی ، پرورشی ، مهارتی نسل جوان به فرهنگ دفاع مقدس و کلید واژه های آن توجهی خاص داشته باشند و آن را به صورت درسی مهم به نسل امروز آموزش و انتقال دهند.

نسل امروز باید از فداکاری ها و ایثارگری های رزمندگان دفاع مقدس و رمز پیروزی آنان آگاه باشند و برای آنان روشن شود که دشمن چگونه با اعمال تحریم ها کشور و ملت را در شرایط سخت قرار داده و از سوی دیگر با جنگ نرم به دنبال تغییر نگرش و تغییر نظام مقدس جمهوری اسلامی است .

دشمنی که در ظاهر روی خوش نشان می دهد و در عمل با تحریم دارو حتی به بیماران هم رحم نمی کند.

نسل امروز با تاسی از فرهنگ دفاع مقدس بیاموزد که دشمن هرگز قابل اعتماد نیست آن هم دشمنی که معنای حقوق بشر آن با معنای حقوق بشری که در جامعه اسلامی ما مطرح است متفاوت می باشد و با حقوق بشری که خودش بر اساس سیاست های استبدادانه خود تعبیر می کند به غارتگری کشورها و ملت ها می پردازد.

دفاع مقدس ایران و آنچه بر رزمندگان ما گذشت گنجینه ای ارزشمند است که فرهنگ پایداری در برابر استبداد، ایثار ، از خود گذشتگی و … را به تصویر می کشد و انتقال این گنجینه ارزشمند به نسل امروز کلید حفظ استقلال ، عزت و اقتدار کشور است.

جوانان امروز درس های دفاع مقدس را بیاموزند و با تبعیت از رهبرمعظم انقلاب و الگو قرار دادن فرهنگ عظیم دفاع مقدس مدینه فاضله ای را رقم زنند.

رسانه ها هم نقش مهم و تاثیر گذاری در این عرصه دارند که البته با افرایش آگاهی و بصیرت خود می توانند در انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل های امروز و آتی همچنین افزایش بصیرت مردم در تشخیص نقشه های دشمن موفق تر عمل کنند.

به امید اینکه ایران همچنان مقتدر و ایرانی با اقتدار باشد.

سمانه عادلی راجیری

سردبیر و خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی لیجار

true
true
true
true

false