×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
true
true
آیین افتتاح آینه کاری ، سنگ کاری و نصب گنبد حرمین مطهر امامزاده اسحاق (ع) و خیرالنساء (س) برگزار شد

تهیه اولین گزارش خبری سال ۱۴۰۳ و بیان روایت کمک های خیرین در ساخت حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) توفیقی بود که ۲۶ فروردین ماه سال جاری نصیب بنده شد.

تهیه خبر از حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) که مامنی برای دلدادگان عاشق است و هرساله در ایام و مناسبت های مختلف مردم از استان و سراسر کشور در این حرم مطهر حضور می یابند و به خاندان اهل بیت ابراز ارادت می کنند.

برای تهیه این خبر از مسیری سبز و پرپیچ و خم عبور کردیم تا اینکه در بین شاخه های سبز درختان ، گنبد حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) همچون خورشیدی طلایی می درخشید‌.

با دیدن گنبد طلایی آرامشی حاصل قلبم شد که شاید در هیچ جای دیگری نمی توانستم این آرامش را تجربه کنم ، آفتابی ملایم با هوای بهاری و صدای پرندگان در محوطه حرم مطهر حاکم بود.

با ورد به حرم با آینه کاری زیبا در دیوارها و سقف مواجه شدم که حاصل تلاش های هیات امنا ، رییس اوقاف شهرستان از محل کمک های خیرین و نذورات بود.

زیبایی آنجا بود که مراسم غبار روبی انجام شد و برای اولین بار توانستم سنگ حرم مطهر را با دستانم لمس کنم آنجا بود که برای ظهور و سلامتی آقا امام زمان مهدی موعود (عج) و شفای همه بیماران دعا کردم.

چه سعادتی بهتر و زیباتر از نمازخواندن در حرم مطهر بود که نصیب بنده شد و خدا را شاکرم برای این روز معنوی زیبا و حضورم در این مکان مقدس برای تهیه گزارش خبری.

حرم مطهر امامزادگان اسحاق (ع) و ابراهیم (ع) از بقاع متبرکه شهرستان شفت

به گزارش خبرنگار لیجار از شفت ؛ حجت الاسلام اسماعیل تدینی مدیرکل اوقاف و امورخیریه گیلان صبح امروز یکشنبه در آیین افتتاح آینه کاری ، سنگ کاری و نصب گنبد حرمین مطهر امامزاده اسحاق (ع) و خیرالنساء (س) ضمن تبریک ویژه به مناسبت پاسخ جانانه سپاه به رژیم جنایتکار و غاصب اسرائیل در راستای حمله به کنسولگری ایران در خاک سوریه اظهار کرد:سپاه دیشب ایرانیان و مسلمانان را با پاسخ به حرکت رژیم غاصب اسرائیل رو سفید کرد دیشب شبی بود که علی رغم بیدار بودن جهان علی الخصوص ترس و لرز یهودیان ، کودکان غزه به راحتی و با آرامش خوابیدند.

وی افزود:آنهایی که می‌گفتند زبان ، زبان گفتگو است ، ببینند که رژیم غاصب و جنایتکار زبان گفتگو نمی داند زبان آنها زبان پهپاد و موشک است و آنچه اسرائیل را سرجایش می نشاند پهپاد و موشک است.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه گیلان با بیان اینکه شهرستان شفت از شهرستان های مذهبی و بقعه محور استان است ، خاطرنشان کرد:مذهبی بودن و بقعه محوری نشان از دین داری و ولایتمندی مردم است.

وی تصریح کرد:استان گیلان بعد از شیراز و مازندران به دلیل دارا بودن هزار بقعه متبرکه در رتبه سوم قرار دارد برخی ها به دنبال مخدوش کردن چهره استان هستند در حالیکه گیلان به عنوان یک استان مذهبی قلمداد می شود و در هشت سال دفاع مقدس هشت هزار شهید تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

حجت الاسلام تدینی با اشاره به اینکه حرم مطهر امامزادگان اسحاق (ع) و ابراهیم (ع) در شهرستان شفت از بقاع شاخص استان هستند ، یادآور شد:این امامزادگان از دست ظلم و ظالمان به ایران و گیلان پناه آوردند و مردم آنها را به آغوش کشیدند ، مردم گیلان همواره با عشق و ارادت به خاندان اهل بیت (ع) خدمت می کنند.

مدیرکل اوقاف گیلان ضمن تشکر از خیرین در ساخت حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) گفت:خیرینی که می توانستند کارهای تجاری و اقتصادی انجام دهند با ارادت و عشق به اهل بیت (ع) دارایی خود را جهت ساخت حرم مطهر استفاده کردند .

هزینه کرد بیش از ۴ میلیارد تومانی در حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) از محل کمک های خیرین و نذورات

محمد پورپیر رییس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان شفت نیز در آیین افتتاح آینه کاری ، سنگ کاری و نصب گنبد حرمین مطهر امامزاده اسحاق (ع) و خیرالنساء (س) اظهار کرد:این اقدام با تلاش و همت رییس اسبق اداره اوقاف شهرستان شفت ، هیات امنای حرم مطهر و از محل کمک های خیرین ، نذورات و کمک های مردمی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برای ساخت گنبد حرمین مطهر امامزاده اسحاق (ع) و خیرالنساء (س) مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان هزینه شده است ، خاطرنشان کرد: جهت انجام آینه کاری داخل حرم نیز یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان هزینه شده است.

پورپیر هزینه کرد جهت ساخت سنگ کف و دیواره های حرم مطهر را نیز یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت:در مجموع بالغ بر ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل کمک های خیرین ، نذورات و کمک های مردمی در حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) هزینه شده است.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان شفت با اشاره وضعیت آب و هوایی در این منطقه تصریح کرد:با وجود شرایط سخت آب و هوایی ، بارش برف و سرد بودن هوا با تغییر پیمانکار ، اقدامات مذکور با تلاش هیات امنا و اهالی محل در حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) انجام شد.

ایجاد فضای بهتر برای زائران و عاشقان حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع)

حجت الاسلام احمد حکیمی گیلانی امام جمعه شهرستان شفت نیز در آیین افتتاح آینه کاری ، سنگ کاری و نصب گنبد حرمین مطهر امامزاده اسحاق (ع) و خیرالنساء (س) گفت:امید است به برکت قدم های خیرین و کمک های مردمی فضای بهتری در صحن و سرای حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) ایجاد شود و هرکسی در حد وسع و توان خود کمکی داشته باشد تا ذخیره ای برای دنیا و آخرت باشد.

وی افزود:حمله نظامی ایران در پاسخ به حرکت گستاخانه اسرائیل غاصب حاصل اوج اقتدار نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران است همان طور که با طوفان الاقصا هیمنه آمریکا و اسرائیل و هیبت ظاهری آنها شکسته شد.

امام جمعه شهرستان شفت طوفان الاقصا را شکستی برای اسرائیل در حوزه اطلاعاتی و پاسخ جانانه سپاه قدس را حرکتی نظامی عنوان کرد که هیبت پوشالی این رژیم غاصب کودک کش را در هم شکسته است .

وی تصریح کرد:اسرائیل باید بداند مقاومت در منطقه صاحب وحدت ، قدرت ،عظمت و اقتدار است و دیگران نیز باید از جمهوری اسلامی واهمه داشته باشند که کوچکترین حرکتی را مرتکب شوند انتقام سختی از آنها گرفته خواهد شد.

حجت الاسلام حکیمی با بیان اینکه زکات پای سالم ، رفتن کنار قبور مطهر صالحان است ، خاطرنشان کرد:بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب مدظله العالی بقاع متبرکه قطب فرهنگی در هر منطقه هستند و دو بقعه متبرکه حرم مطهر امامزادگان ابراهیم (ع) و اسحاق (ع) نیز از بقاع شاخص و مطرح در سطح کشور هستند و امید است با ساخت و ساز در این بقاع ، فضای بهتری برای حضور زایران و ارادتمندان به خاندان اهل بین (ع) مهیا شود.

ضرورت احداث دیوار حائل در قسمت شرقی حرم امامزاده اسحاق (ع)

منوچهر قربانی رئیس هیات امنای بقعه متبرکه امامزاده اسحاق (ع) شهرستان شفت در آیین افتتاح آینه کاری ، سنگ کاری و نصب گنبد حرمین مطهر امامزاده اسحاق (ع) و خیرالنساء (س) گفت:سال ۱۳۸۴ با پیگیری های صورت گرفته از سوی اداره کل اوقاف و امورخیریه و استاندار وقت ، فراهم کردن امکانات آب و برق در حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) آغاز شد.

وی افزود:آبرسانی و برق رسانی به حرم مطهر انجام شد، تهیه طرح جامع حرم نیز در سال ۱۳۹۲ به پایان رسید و کلنگ ساخت حرم از سال ۹۲ به زمین زده شد.

قربانی با بیان اینکه با پیگیری های هیات امناء ، سایر مسوولان و مردم اقدامات خوبی در ساخت حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) صورت گرفته است ، خاطرنشان کرد:هم اکنون نیز اقداماتی برای ارتقای سطح رفاهی روستا و حرم مطهر در حال انجام است و همه این اقدامات از محل نذورات مردمی و کمک خیرین صورت گرفته است.

وی برگزاری آیین افتتاح آینه کاری ، سنگ کاری و نصب گنبد حرمین مطهر امامزاده اسحاق (ع) و خیرالنساء (س) را فرصتی جهت قدردانی از خیرین و در جریان امورقرارگرفتن مسوولان استان و شهرستان از روند توسعه حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) عنوان کرد و افزود:با توجه به اینکه حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) در مکان و موقعیت خاصی قرار دارد ساخت و احداث دیوار حائل
در قسمت شرقی حرم جهت حفاظت از بنای حرم ضرورت دارد طرح آن آماده و تقدیم شده و هماهنگی های لازم میبایست با استاندار صورت گیرد.

قربانی با تاکید بر اینکه حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) نیاز به استحکام بنا دارد ، تصریح کرد: امید است با دست توانای خیرین و مسوولان این دیوار حائل و محافظ ایجاد شود.

وی با بیان اینکه طرح دیوار حائل اعتبار دارد ولی تحقق پیدا نکرده است ، یادآور شد:امید است این بودجه و اعتبار برای حرم مطهر امامزاده اسحاق (ع) تحقق یابد.

لازم به ذکر است پس از آیین افتتاح آینه کاری ، سنگ کاری و نصب گنبد حرمین مطهر امامزاده اسحاق (ع) و خیرالنساء (س) ، غبار روبی حرم مطهر و اقامه نمازجماعت با حضور مدیرکل اوقاف استان ، فرماندار شهرستان شفت ، امام جمعه و فرمانده سپاه شهرستان شفت و همچنین جمعی از مسوولان شهرستانی برگزار شد.

شماره کارت بانکی (امور عمرانی) آستان مقدس امامزاده اسحاق (ع) جهت دریافت نذورات و کمک های مردمی ۶۰۳۷۹۹۷۸۷۱۲۰۷۶۳۶ می باشد.

آستان مقدس امامزاده اسحاق (ع) و خواهرش خیرالنساء (س) در بخش احمدسرگوراب و ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان شفت استان گیلان در یک منطقه زیبای ییلاقی قرار دارد.

بنا به روایات کتب معتبر تاریخی مانند منتهی الا مال، عمده الطالب، مناقب ائمه و تاریخ گیلان این امامزادگان از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادر و خواهر کوچک امام رضا (ع) می‌باشند.

حدود سنه ۲۰۶ قمری عده‌ای از سادات و امامزادگان ازجمله آقا امامزاده هاشم (ع) و آقا سید جلال‌الدین اشرف (ع) به‌قصد خونخواهی آقا امام رضا (ع) از مدینه به شهر قم مهاجرت می‌نمایند، چون آنجا را برای مبارزه مناسب نمی‌بینند به دلیل استقبال مردم این سامان از شیعیان و سادات ازآنجا به قزوین مهاجرت و مدتی هم در آنجا سکونت می‌نمایند.

تا اینکه با مشورت همدیگر جهت گذر از منطقه و رسیدن به مشهد مقدس از شرق گیلان راه دیلمان و طبرستان در پیش‌گرفته و راهی می‌گردند.

آن‌ها در طی طریق بار‌ها از طرف مأموران خلیفه عباسی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و اجبارا در مصافی نابرابر آقا سید جلال الدین اشرف (ع) و امامزاده هاشم (ع) به شهادت می رسند و بقیه امامزادگان و سادات به کوه ها و جنگل ها پناه می برند.حضرت امام‌زاده ابراهیم (ع) و حضرت امام‌زاده اسحاق (ع) و خواهرانشان خانم خیرالنساء (س) برای در امان ماندن از حمله دشمن به کوه های شفت پناه برده و برای گذر از منطقه شبی را در منزل پیرمردی باتقوا بنام سالک که معلم قرآن بود بیتوته می‌نمایند.

ولی در ادامه تعقیب، دشمن به آنجا حمله کرده و چون آن‌ها را در آنجا نمی‌یابند آن پیرمرد فداکار که آن امامزادگان را یاری داده بود را به شهادت می‌رسانند که مزار آن‌ هم اینک زیارتگاه کوچکی در روستای سالک معلم از دهستان نصیر محله شفت است.

بنا به روایات سینه به سینه دشمنان با تعقیب آن امامزادگان را در زیر درختی پیدا کرده و با تبر به شهادت می رسانند که هم اینک آن مکان به شهیدگاه (محل شهادت) معروف است و امام‌زاده ابراهیم (ع) که در بین راه از آنان جدا شده بود در ادامه راه به خانه پیرزنی پناه برده که آن نانجیب آن حضرت را با زهر به شهادت می رساند.

مزار آن بزرگواران امروزه زیارتگاه عاشقان و دلسوختگانی است که از راه دور و نزدیک به آنجاها مشرف می شوند و از معنویت و کرامات آن بزرگواران شفای دردهای روحی و جسمی خویش را از آنان می طلبند و هزاران هزار عاشق و مریضان شفای یافته صعب العلاج و حاجت روا شده خود موید این مطلب اند که هر ساله از گوشه و کنار کشور برای بهره بردن از فضای معنوی و گردشگری آنجا ، زائر کوی آن بزرگواران هستند.

این آستان مقدس در بهار و تابستان، از هوای بسیار خنک ییلاقی و در پاییز و زمستان هوای مخصوص به خود را دارد و وجود چشم‌انداز‌های بدیع و بکر ، اشراف بر گیلان از این نقطه ویژگی خاصی به این مکان داده است تا جاییکه از صحن امام‌زاده اسحاق (ع) هر زائری قادر است در یک روز آفتابی دریای خزر، شهر رشت، فومن و صومعه‌سرا، رضوانشهر و شفت را مشاهده نماید و یا در شب نقاط چراغانی این شهرها را ببیند و اگر چنانچه از این شهرها در شب دقت نمایند گلدسته نورانی و منور امام‌زاده اسحاق را در بالای کوه که مشرف بر کل این شهرها می باشد را مشاهده نمایند که برای هر بیننده ای لذت بخش و دیدنی خواهد بود.

 

true
true
true
true

false